Etude de pied
Signerad med initialer HM och numrerad 5. Gjutarstämpel C. Valsuani cire perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 29,5 cm.
Privat samling, Stockholm.
Albert E. Elsen, "The Sculpture of Henri Matisse", New York 1972, jämför bild sid 109.
Pierre Schneider, "Matisse", New York, 1984, jämför bild sid 283.
Francois Garnaud, "Henri Matisse, Catalogue raisonné de l'oeuvre sculpté", Paris 1994, no. 43, jämför bild sid 94-95.
Claude Duthuit, "Henri Matisse, Catalogue raisonné de l'oeuvre sculpté", Paris 1997, no. 43, jämför bild sid 119-121.
Henri Matisse formgav ”Etude de pied” 1909 och mellan åren 1936 och 1958 blev 11 exemplar gjutna hos Valsuani i Paris. ”Etude de pied” finns representerad i samlingarna på Hermitaget i St. Petersburg, Matisse museet i Nice och på Musée des Beaux-Arts i Grenoble. Henri Matisse älskade antika skulpturer och ägnade sig ofta åt akademiska studier för att förstå och utveckla skulpturens uttrycksform. Denna skulptur är unik i hans konstnärskap eftersom den direkt relaterar till hans berömda serie målningar ”Dansen”. ”Etude de pied” är den vänstra dansande figurens högra fot i ”Dansen II” från 1909-1910. Ett tydligt och synnerligen spännande möte mellan tradition och modernism som hos Matisse ledde fram till början på ett idag ikonförklarat och revolutionerande konstnärskap.
I Sarah Steins (gift med äldsta brodern i den konstsamlande familjen Stein) anteckningar från 1908 beskriver hon hur Matisse poängterade vikten av en korrekt skulpterad fot för sina konstelever: "Matisse taught his students that feet count enormously, urging them to think of the foot as 'a bridge'. The artist advised that when making sculpture, 'the joints, like wrists, ankles, knees and elbows must show that they can support the limbs... Above all, one must be careful not to cut the limb at the joints, but to have the joints an inherent part of the limb".
Ur "The Steins Collect: Matisse, Picasso, and the Parisian Avant-Garde", 2011.
Henri Matisse var en fransk bildkonstnär och skulptör född i Le Cateau-Cambrésis. Matisse studerade vid Académie Julian och hos Gustave Moreau. Han inspirerades av konstnärerna Édouard Manet, Paul Signac och Paul Cézanne. Den svenske konstnären Carl Palme tog 1908 initiativet till bildandet av Académie Matisse i Paris där bland andra 40 svenska elever utbildade sig hos Matisse. Sigrid Hjertén, Isaac Grünewaldoch Einar Jolin är några av dessa. Matisse är en av de främsta bland de tidiga modernisterna och upphovsman till fauvismen. Han blev ledare av fauvisterna och slog igenom 1903 med ett färgstarkt och friskt måleri, en dekorativ expressionism, som han höll fast vid livet ut. Måleri är enligt Matisse ett rytmiskt arrangemang av linjer och färger på en plan yta. Den ornamentala tendensen i hans verk tilltog och han utvecklade en fin, närmast kalligrafisk linjeskrift i teckningen. Hans grafiska produktion är riklig. Hans mästerskap sträcker sig över ett halvt sekel och är jämte Picasso den konstnär som har betytt mest för utvecklingen av 1900-talets måleri.
Läs mer哆哆女性网海问香石家庄高端网站设计美名腾起名打分免费测试民间故事大全柘城怎么读周易五行八字取名起名大全免费周易公司取名起名大全起名十一画的字以上周易手相视频云鼎商务酒店起名婚庆公司名字周易全解pdf周易测名_周易名字打分岳姓男孩子起名字的论语起女儿名字企业怎么seo网站梦到馒头周公解梦app名称起名消防公司起名大全参考周公解梦原版解梦大全唐山seo优化怎样给姑娘起名字手机网站制作哪里便宜郴州制作网站胡姓起名大全四个字男孩滇西往事读后感女孩儿起名常用字精美网站建设永城实验高级中学姓徐的起名女孩名字淀粉肠小王子日销售额涨超10倍罗斯否认插足凯特王妃婚姻不负春光新的一天从800个哈欠开始有个姐真把千机伞做出来了国产伟哥去年销售近13亿充个话费竟沦为间接洗钱工具重庆警方辟谣“男子杀人焚尸”男子给前妻转账 现任妻子起诉要回春分繁花正当时呼北高速交通事故已致14人死亡杨洋拄拐现身医院月嫂回应掌掴婴儿是在赶虫子男孩疑遭霸凌 家长讨说法被踢出群因自嘲式简历走红的教授更新简介网友建议重庆地铁不准乘客携带菜筐清明节放假3天调休1天郑州一火锅店爆改成麻辣烫店19岁小伙救下5人后溺亡 多方发声两大学生合买彩票中奖一人不认账张家界的山上“长”满了韩国人?单亲妈妈陷入热恋 14岁儿子报警#春分立蛋大挑战#青海通报栏杆断裂小学生跌落住进ICU代拍被何赛飞拿着魔杖追着打315晚会后胖东来又人满为患了当地回应沈阳致3死车祸车主疑毒驾武汉大学樱花即将进入盛花期张立群任西安交通大学校长为江西彩礼“减负”的“试婚人”网友洛杉矶偶遇贾玲倪萍分享减重40斤方法男孩8年未见母亲被告知被遗忘小米汽车超级工厂正式揭幕周杰伦一审败诉网易特朗普谈“凯特王妃P图照”考生莫言也上北大硕士复试名单了妈妈回应孩子在校撞护栏坠楼恒大被罚41.75亿到底怎么缴男子持台球杆殴打2名女店员被抓校方回应护栏损坏小学生课间坠楼外国人感慨凌晨的中国很安全火箭最近9战8胜1负王树国3次鞠躬告别西交大师生房客欠租失踪 房东直发愁萧美琴窜访捷克 外交部回应山西省委原副书记商黎光被逮捕阿根廷将发行1万与2万面值的纸币英国王室又一合照被质疑P图男子被猫抓伤后确诊“猫抓病”